Gdzie hrabia chodzi piechotą

gallery_(8)

gallery_(8)

gallery_(8)

W pałacu Zamoyskich w Kozłówce w czasach pierwszego ordynata, Konstantego, wybudowano i wyposażono 6 luksusowych łazienek. „Bohater” tej prezentacji znajduje się w jednej z dwóch, udostępnianych zwiedzającym.

Aby go zobaczyć należy uważnie patrzeć w … lustro. Toaleta w pierwszej łazience jest ukryta w osobnym pomieszczeniu, z wejściem za imponującym piecem. Stoi tu angielska muszla klozetowa z XIX wieku. Muzeum zakupiło ja w roku 1999 w antykwariacie w Kaliszu. Rok później nietypowe muzealium” trafiło do łazienki, dopełniając jej wystrój. A skoro o dekoracyjności mowa, to kozłowiecki sedes został wykonany z porcelany, malowanej kobaltem. Deska i klapa są wykonane z drewna mahoniowego, a na klapie znajduje się porcelanowy uchwyt w kształcie grzybka. Krawędź muszli zdobi dekoracyjny wzór kwiatowo-orientalny, a jej frontalną część – namalowany wzór, ułożony z chryzantem.

 

Nasz eksponat pochodzi z fabryki porcelany Twyforda. Firma została utworzona w XVIII wieku i specjalizowała się w produkcji luksusowej armatury łazienkowej. Działała do roku 2012. Małą rodzinną firmę rozwinęli w XIX wieku : ojciec Thomas Twyford i jego syn Thomas William. Z ich nowatorskich rozwiązań stosowanych w łazienkowych utensyliach korzystamy do dziś.

Alert Systemowy